Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik,  elektronik verilerin cezai veya yetkisiz kullanımına karşı korunma uygulaması veya bunu sağlamak için alınan önlemler bütünüdür.

En azından sözlük anlamı bu şekilde. Katılıyor musunuz?

Yıllar geçtikçe siber güvenlik terimi, BT güvenliği veya bilgi güvenliği gibi terimlerle neredeyse eşanlamlı olduğu bir noktaya geldi. Her kare bir dikdörtgendir demek gibi bir şey ama her dikdörtgen bir kare değildir.

Siber Güvenlik Tanımı

Her kare bir dikdörtgendir çünkü kare, dört açısı da dik açı olan bir dörtgendir. Benzer şekilde, siber güvenlik, benzerleri, fiziksel güvenlik ve bilgi güvenliği ile birlikte BT güvenlik şemsiyesinin bir parçasıdır.

Mesele şu ki, siber güvenliğin korunması gereken kendine özgü varlıkları olduğundan, tüm BT güvenlik önlemleri siber güvenlik olarak nitelendirilmez.

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Her cihazın birbirine bağlı olduğu bir dünyada yaşamanın birçok avantajından biri de rahatlıktır. Akıllı telefonunuzdan veya cihazınızdan iş yapmak, sosyal takviminizi yönetmek, alışveriş yapmak ve randevu almak inanılmaz derecede kolaydır. Bu yüzden çoğumuz için vazgeçilmez bir noktaya gelmiş durumda.

Ancak, elbette, bağlantılı verilerin rahatlığı, kötü niyetli kişilerden gelen tehditlerin çok fazla zarar verebileceği anlamına da gelir. Siber güvenlik, girişimleri, verilerimizi ve dolayısıyla yaşam tarzımızı korumak için gereklidir.

Siber Güvenlik Türleri

Siber güvenlik beş farklı türe ayrılabilir:

  • Kritik altyapı güvenliği
  • Uygulama güvenliği
  • Ağ güvenliği
  • Bulut güvenliği
  • Nesnelerin İnterneti (IoT) güvenliği

Bir kuruluş, tüm temellerini kapsayacak şekilde, yalnızca bu beş siber güvenlik türünü değil, aynı zamanda bir siber güvenlik duruşunda aktif rol oynayan üç bileşeni de içeren kapsamlı bir plan geliştirmelidir: insanlar, süreçler ve teknoloji.

SİBER TEHDİT TÜRLERİ

Siber güvenliğin karşı koyduğu tehditler üç yönlüdür:

1. Siber suç , finansal kazanç veya aksamalara neden olmak için sistemleri hedefleyen tek aktörleri veya grupları içerir.

2. Siber saldırı genellikle siyasi amaçlı bilgi toplamayı içerir.

3. Siberterörizm , panik veya korku yaratmak için elektronik sistemleri baltalamayı amaçlar.

Peki, kötü niyetli aktörler bilgisayar sistemlerinin kontrolünü nasıl ele geçiriyor? Siber güvenliği tehdit etmek için kullanılan bazı yaygın yöntemler şunlardır:

Kötü amaçlı yazılım

En yaygın siber tehditlerden biri olan kötü amaçlı yazılım, bir siber suçlunun veya bilgisayar korsanının meşru bir kullanıcının bilgisayarına zarar vermek veya bozmak için oluşturduğu yazılımdır. Genellikle istenmeyen bir e-posta eki veya yasal görünen indirme yoluyla yayılan kötü amaçlı yazılım, siber suçlular tarafından para kazanmak için veya siyasi amaçlı siber saldırılarda kullanılabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi farklı kötü amaçlı yazılım türü vardır:

·         Virüs: Kendini temiz dosyaya ekleyen ve bir bilgisayar sistemine yayılarak dosyalara kötü amaçlı kod bulaştıran kendi kendini kopyalayan bir program.

·         Truva atları :  Meşru yazılım olarak gizlenen bir tür kötü amaçlı yazılım. Siber suçlular, kullanıcıları Truva atlarını bilgisayarlarına zarar verebilecekleri veya veri toplayacakları şekilde yüklemeleri için kandırır.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir